18.11.2021

У Департаменті архітектури поділились власним успішним досвідом реставрації автентичного вікна

Головний архітектор Вінниці Євген Совінський у Фейсбук поділився успішним досвідом реставрації автентичного вікна у будівлі, де нині розміщується Департамент архітектури та містобудування. Мова про місцеву пам’ятку архітектури, одну з найвпізнаваніших  споруд Вінниці, відому як “Особняк капітана Четкова” початку XX ст.

Далі – від автора:

“Реставрація! І ще кіпа слів з приставкою РЕ… доволі часто звучать у нашому інформаційному полі. Але чи часто ми бачимо результати цих інфоприводів !? Мені доводиться чути у своїй професійній діяльності “на жаль” від колег : – Неможливо! Цього Ніхто не зробить! Нема майстрів! з перлів: – Ви уявляєте, що це …. Це Всьо!!! або ще таке – “Пенопласт всьо спасет!” Коли мова заходить про реставрацію, зазвичай, власник схильний іти простими шляхами “покращень”. Але Департамент архітектури та містобудування Вінницької міської ради докладає зусиль для збереження автентичного стану будівельних конструкцій на пам’ятках архітектури. Тому коли виникла потреба ремонту віконного блоку у будівлі де розміщено департамент Вінниця вулиця Пушкіна №38 пам’ятка архітектури, пішли шляхом який задиктовує Закон – реставраційний ремонт. Вдячний майстрам під керівництвом Александр Горин (так такі майстри є у Вінниці) адже не кожен візьметься за таке складне завдання. Спробую розповісти про етапи зацікавленим #вікнно_в_Архітектурі, а Фоми нехай гризуть лікті. На відео початок очищення від шарів нафарбування, штукатурки (такі реалії аби не було протягів вікно заштукатурили), скотчу, цвяхів, домівок всіх жучків прописаних у дереві”.

“В продовження теми з чого починати аналіз об’єкту реставрації ? Обстеживши конструкцію виявили чому відбувалось загнивання і яка частина віконного блоку втачена безповоротно та потребує заміни. Вивчення документів попередніх проектних періодів: так вони існують і часто навіть дуже детальні, біда в тому що ми ставимось до ПКД ,як до інструменту реалізації проекту і звсім не трактуємо науково проектну окуметацію як джерело інформації для наступних поколінь, яким то все ремотувати. У кращому випадку старі креслення можна знайти, як підпорки для шаф у завідуючих господарством, у гірших – як продукцію відомого підприємства м.Обухова. Наступний етап це лотерея у форматі – “Вскрытие покажет” і тут сюрпризів ще більше, на фото їх прекрасно видно. За нагоди хочу подякувати Vladimir Belov оскільки він єдиний поцікавився, а щож це за роботи ведуть і чи не пластик випадково там встановлюють”.

“Перейдемо до етапу оперативного втручання – доповнити втрачене, законсервувати збережене. Це етап у котрому конструкція стабілізується. У нашому випадку рама вікна є надзвичайно масивною і не підлягала демонтажу для реставрації, тому з нею працювали ”по місцю”, а от віконне заповнення здемонтували, доповнили і очистили в майстерні. З важливого- це столярна робота. Елементи які втрачені, згнили, втратили несучу здатність підлягають доукомплектуванню за збереженими зразками, або реставраційної копії”.

“І звичайно ті роботи котрі потрапляють на очі найбільше – малярні. Тут звичайно буде питання, а в який колір? На це питання впливає багато факторів : історичні нашарування, аутентичне опорядження, стан конструкцій з пізнішими вставками, характер опорядження фасаду.

У віконному блоці повністю замінено скло, влаштований спосіб відкривання для провітрювання (автентичне планування мало 2 вікна в приміщені, після перепланування в радянський час приміщення розділили перегородкою по 1 вікну на приміщення одне з яких не передбачало відкривання (глухе) тоді ж було влаштовано відкривання) вклавшись у технологічні строки на сьогодні виконання робіт повністю завершене.

Отож, вікно збережене і ми спостерігатимемо його в експлуатації. Цей факт є доказом того, що не все старе уже віджило і потребує заміни на реставраційну копію чи металопластик. Об’єкти культурної спадщини потребують особливої уваги, уваги з застосуванням певних вузькоспеціалізованих знань та умінь. Та якщо організовувати роботи з утримання споруди, то можна заощадити на колосальних одномоментних вливаннях, якими відхрещуються від збереження аутентичного стану”.