Будинок на Оводова, 32

вулиця Миколи Оводова, 32

  • Адреса: вулиця Миколи Оводова, 32
  • Побудований: -
  • Архітектор проєкту: -
  • Стиль:
  • Статус: Немає
  • Охоронний номер:
  • Використання: Житловий будинок, комерція

Двоповерховий житловий будинок з торговими приміщеннями на першому поверсі. Має важливе значення як об’єкт регулярної розпланувальної системи історичного центру міста яке склалося на початку 20 ст. Будинок зведений майже одночасно з колишнім прибутковим будинком купця А.Мар’янчика (вул. М. Оводова, 22) та готелем «Савой» (вул. М. Оводова,36). Разом ці будівлі сприймаються як цілісний архітектурно-містобудівний комплекс.

Збудований з цегли, тинькований, має підвальні приміщення. Збудовано на початку 20 ст. на території садиби А. Мар’янчика за проектом міського архітектора Г. Артинова в дваетапи. Спочатку в 1900 р. Г. Артинов виконав проект одноповерхового, прямокутного в плані будинку для п’яти магазинчиків із окремими входами з сучасної вул.М.Оводова. Входи влаштовані посередині вітрин магазинів. Г-подібну конфігурацію будівля отримала після виконання надбудови другого поверху.

У 1909 р. будинок стає житловим, із квартирами на другому поверсі та магазином сільськогосподарського та землеробського устаткування на першому. Головний вхід на другий поверх будинку влаштовано за рахунок центрального приміщення вже збудованої раніше одноповерхової будівлі. Загальне вирішення фасадів виконано в стилі модерн. Рішення головного фасаду симетрично-осьове, він має вертикальне членування, за допомогою пілястр його розбито на стінові компартиненти, кожен з яких вміщує великий вітринний отвір на першому поверсі та по два вікна — на другому. Вікна прямокутні, вертикальних пропорцій із пласким обрамленням та ліпними фартухами у підвіконнях. У цілому характер ліпного декорування на фасадах площинний, з типовими для модерну деталями (коло з двома рисками), що притаманний стилю модерн.

Центральна вісь підтримується головним входом до житлової частини будинку з дверним полотном, яке добре збереглося, та балконом на другому поверсі з декоративною металевою огорожею над центральним входом. Не збереглося завершення над балконом у вигляді декоративного аттика. Стіни будинку тиньковані та пофарбовані синім кольором, але згідно архівних документів оригінальна кольорова гамма повинна мати пастельні, охристі тони. Будинок майже повністю зберіг свою конфігурацію, однак вимагає проведення професійних реставраційних робіт. Як і на початку 20 ст. нині на першому поверсі розташовані магазини, на другому – житлові квартири 163.

Джерело: Видання “Пам’ятки історії та культури Вінницької області”

Додати історію про будинок