Будинок міського голови Миколи Оводова

  • Адреса:
  • Побудований:
  • Архітектор проєкту:
  • Стиль:
  • Статус: Пам'ятка архітектури національного значення
  • Охоронний номер:
  • Використання:

Будинок міського голови М. Оводова, нині житловий будинок (1890-і рр., архіт.) Вул, Магістратська, 64.

На примітному повороті сучасної вулиці Магістратської, біля перехрестя з вулицею Архітектора Артинова, привертає увагу двоповерховий тинькований будинок у формах середньовіччя, що відтворюють архітектоніку готичного стилю. Реконструйована громадськими закладами на першому поверсі й частково по вертикалі, будівля все-таки сприймається як історична завдяки неоготичним завершенням ризалітів, що фланкують чільний фасад, і неоготичному центральному портикові. Цей будинок був споруджений у 1890-і рр. на замовлення вінницького міського лікаря, згодом – міського голови Оводова Миколи Васильовича (1864-1941 рр.), який був обраний на цю посаду 30 березня 1899 р. та очолював місто протягом 18 років. Людина широкого світогляду та неординарного мислення, М. Оводов, запросивши до праці архітектора Г. Артинова й організувавши однодумців на будівництво освітніх, медичних та інших соціально-культурних закладів і споруд міської інженерії, в тому числі електрики, водогону, трамваю, перетворив Вінницю із провінційного повітового містечка на місто тогочасного європейського рівня.

Уродженець Воронезької губернії, із збіднілих дворян, після гімназії студіював медицину в Київському університеті святого Володимира. 7 березня 1889 р. департамент Подільського губернського управління призначив М. Оводова ямпільським міським лікарем; у квітні наступного року він був переведений на таку саму посаду до Вінниці. Крім того, 1890 р. він став лікарем місцевого реального училища, а 189/-го р. — консультантом із хірургічних хвороб при Вінницькій окружній психіатричній лікарні. За боротьбу з холерою він був нагороджений орденом св. Анни 3-го ступеня (1894 р.), поповнивши ряди кавалерів цього ордену – своїх славетних учителів із Університету св. Володимира. У 1897 р. був удостоєний ордена св. Станіслава 2-го ступеня, а 1902 р. – св. Анни 2-го ступеня. Плідна професійна та громадська діяльність лікаря М. Оводова завоювали йому повагу мешканців міста, які обрали його міським головою.

Через транспортні проблеми не вдалося дотепер зберегти на головній вулиці міста бульвар М. Оводова – саме так, як засвідчує старовинна поштова листівка, вінничани назвали зелену артерію, що пролягла від готелю «Савой» до жіночої гімназії (нині школа-гімназія №2). Після Лютневої революції він був усунутий від виконання обов’язків місько- го голови постановою виконавчого комітету Ради громадських організацій (8 березня 1917 р.); разом із сім’єю переїхав до Одеси, де працював лікарем. Та ще 1911 р., задовго до революційних подій, саме цей будинок за рішенням суду М. Оводов віддав своїй першій дружині Є. Млоховській. Просторе помешкання (22 основних кімнати) призначалося для великої родини, а також для прийому пацієнтів. Головний вхід з вулиці оформлено потужним портиком із двох фасадних і двох бічних арок, що підтримують широкий балкон (портик засклений під час реконструкції). Вишукані дерев’яні облички рядових вікон, стримано-рівномірно вишикуваних, підкреслюють романтичну урочистість пари стрілчатих вікон другого поверху лівого ризаліту та стрілчатий тимпан – правого. Завершення ризалітів вирішені асиметрично: лівий із двома високими пінаклями, об’єднаними балюстрадою обабіч трикутного фронтону із циркульним горищним вікном, правий – у вигляді стрімкого «сходинкового» готичного фронтону. Романтичний образ будівлі відповідав уподобанням замовника. Усе це імпозантно контрастує з пізнішою архітектурою, особливо із сусіднім особняком Л.А. Длуголенцького. На жаль, об’ємнопросторова структура особняка порушена внаслідок добудов та перепланувань внутрішніх приміщень. Нині будівля використовується як житлове приміщення, на першому поверсі розташовані магазини та спортивний тренувальний центр 147).

Джерело: Видання “Пам’ятки історії та культури Вінницької області”

Додати історію про будинок